Github Nedir

GitHub Nedir ve Ne İçin Kullanılır?

İçindekiler

İnternette uzun zaman geçiren kişiler yaptıkları işi çok iyi bilseler de teknolojinin hızla gelişmesi onları birtakım kavramlara yabancı duruma getirebilir. GitHub nedir ne için kullanılır? GitHub yeni bir kavram olmasa da, GitHub projelerinizi yönetebileceğiniz ve bu projeleri paylaşabileceğiniz sosyal ağlardan biridir. GitHub, bu sistemi kullanan kişilerle bir arada çalışmanıza ve yapılan projeleri izlemenizi sağlar. Ayrıca GitHub uluslararası platformda GitHub kullanıcıları ile bir arada olmanızı ve iş birliği yapmanızı sağlayan bir çevrimiçi depodur.

Git ve Hub ikisi bir arada kullanılsa da farklı iki kavramdır. Git Linux’un yaratıcısı olan kişinin bulduğu bir versiyon kontrol sistemidir. Proje bazında çalışan kişiler kodlama yapmak zorundadır. Versiyon kontrol sistemi ise yapılan değişikliklerin kaydını tutar, hatta bu değişiklikleri kimin yaptığını da kaydeder. Ayrıca silinen kodları da geri getiren uygulamalardan biridir. Hub ise İngilizcede merkez anlamına gelir. GitHub nedir sorusunu cevaplamış olabiliriz.

GitHub ile Neler Yapılabilir?

GitHub nedir ne işe yarar? Github Nasıl kullanılır? Kısmı biraz daha açılması ve aydınlatılması gereken bir konudur. GitHub sistemi yalnızca bir geliştirici değildir. Sınırları oldukça geniştir. GitHub aynı zamanda geliştiricilerin çalışmalarını denetleyen, onları yönlendiren ve çalışma biçimini değiştirmelerini sağlayan bir platformdur.

Projelerini en iyi biçime dönüştürmek ve onları yönetmek için işbirliği halinde olmak isteyen kişilerin mutlaka GitHub kullanmaları gerekir. Yaptığınız iş sürekli güncelleme isteyen bir iş ise ve belli projeler üzerinde çalışıyorsanız son değişikliklerin neler olduğunu izlemek ve bilmek istersiniz. GitHub kullanmak ufkunuzu çok daha geliştirecek sistemlerden biridir.

Github Nedir

GitHub Ne İşe Yarar?

Dünyada milyarlarca kişinin internet erişimi bulunmaktadır ve internet kullanan kişi sayısı da buna paralel olarak çoğalmakta ve gelişmektedir. Teknolojinin geldiği nokta internet kullanıcılarının özellikle proje üzerinde çalışan kişilerin yaptıkları projeyi herkesin görmesini sağlayan ve bununla birlikte kendilerini geliştirebilecekleri bir depolama alanı sunan bir sistemdir.

GitHub kullanan kişiler projelerini aktardıkların da dünyada genelinde bu kullanıcılar projeleri görebilir durumdadır. Bu da kullanıcıları geliştiren bir sistemdir. Kendi hatalarını veya hangi konuda çok başarılı olduklarını bu yöntem sayesinde rahatlıkla görme ve test etme olanağına sahip olurlar. Başkaları sizin projelerinizi incelerken siz de başka projeleri inceleyerek kendinizi, fikirlerinizi ve ufkunuzu geliştirebilirsiniz. Ayrıca GitHub kullanan kişiler birbirlerini ekleyebilir.

Github Neden Kullanılır?

GitHub Açılımı Nedir ve Nasıl Yüklenir?

GitHub nedir ‘den sonra Github anlamı nedir? sorusuna cevap verebiliriz. Git ve Hub kelimelerinin iki farklı anlamı vardır. Git Linux çekirdeğini yaratan Linus Torvalds tarafından geliştirilmiştir. Bu sistem bir kontrol sistemidir. Hub kelimesi ise merkez anlamına gelir. Yani GitHub olarak iki farklı kavram bir araya geldiğinde oluşturulan yazılımların güncelleme merkezidir diyebiliriz.

GitHub kullanmak oldukça pratiktir. Ancak GitHub kullanabilmek için üye olmanız ve uluslararası proje topluluğunun içine girmeniz gerekir. GitHub’a üye olduktan sonra oradaki yazılımcılarla tanışma olanağı bulur ve bu da kendinizi yaptığınız iş konusunda geliştirmenizi sağlar. Aynı zamanda ürettiğiniz projelerin diğer yazılımcılar tarafından görülmesini ve değerlendirilmesine neden olur.

GitHub sistemini daha önce kullanmayan kişiler en basit yöntemle GitHub’ı kolayca kullanabilir. Ancak bundan önce yapmanız gereken iki işlem vardır. Bunlar;

 • Git programını yüklemek
 • GitHub hesabı oluşturmak

GitHub yükleme yapıldıktan sonra kullanıcı adı ve e-mail adresine girerek sisteme giriş yapın.

Windows işletim sistemi kullananlar

https://git-scm.com/download/win adresinden GitHub yükleyebilirler.

Mac OS işletim sistemi kullananlar

https://git-scm.com/download/mac adresinden yüklemeniz gerekmektedir.

Yükleme işlemi gerçekleştirdikten sonra sırasıyla şu adımları takip etmeniz gerekir;

 • Kullanıcı bilgilerini girin
 • Git Repository’si oluşturun
 • Yeni dosyaları Repo ’ya Ekleyin
 • Dosyaları bulut ortamına aktarın
 • Hataları düzeltmek için Commit Oluşturun
 • Yeni bir Branch açın
 • GitHub Üzerinde Repository’si Oluşturun
 • GitHub’a Branch Yükleyin
 • Pull Request Oluşturun
 • Pull Request’i Merge Edin

Yapılan değişiklikleri Bilgisayara Aktarın.

Bu yazı ile Github Nedir ve Nasıl Kullanılır sorusunu cevaplamış olduk. Flutter Nedir? isimli yazımıza göz atabilirsiniz.

İlginizi Çekebilir
WordPress İçin SEO Uyumlu İçerik Oluşturma

İçindekiler Arama motoru optimizasyonu (SEO), web sitenize yönelik organik trafik için hayati önem taşıyan bir dizi teknik ve en iyi uygulamaları kapsar. WordPress, SEO dostu bir platform olarak tanınırken, içerik üreticilerinin doğru stratejileri izlemesi gerekir. Anahtar Kelime Öncelikle, bir anahtar kelime araştırması yapmalısınız. Bu, hedef kitlenizin arama yaptığı anahtar kelimeleri belirlemenizi sağlar. Google Anahtar Kelime […]

WordPress İçin SEO Uyumlu İçerik Oluşturma Devamını Oku
WordPress 503 Service Unavailable Hatası Nasıl Çözülür?

WordPress 503 Service Unavailable hatası, bir web sunucusunun bir isteği işleme kapasitesine sahip olmadığını gösterir. Bu hatayı gördüğünüzde, web sunucusu şu anda meşgul olduğundan veya bakım için kullanılamıyor olduğundan dolayı isteğinizi işleyemeyecektir.

WordPress 503 Service Unavailable Hatası Nasıl Çözülür? Devamını Oku
WordPress Google Analytics Kodu Ekleme

WordPress Google Analytics, Google tarafından sağlanan ücretsiz bir web istatistik hizmetidir. Bu hizmet, bir web sitesinin ziyaretçi sayısı, ziyaretçi kaynakları, sayfaların ziyaret edilme oranları gibi bilgileri toplar ve raporlar halinde sunar.

WordPress Google Analytics Kodu Ekleme Devamını Oku
Aklınızda bir proje varsa...
Bizimle iletişime geçin.
TEKLİF AL
Bizi Arayın