Seo Uyumlu Web Tasarim 2

SEO Uyumlu Web Tasarımı Nedir?

SEO kelimesini etrafımızdan ya da internetten sürekli olarak duymaktayız. Bu sektör öyle geniş bir alana yayılmış olmalı ki SEO uzmanları adı verilen bir meslek dalı da bulunmaktadır. SEO uyumlu web tasarımı bulunduran siteler aramada birinci sayfada yer almaktadır. Kelime anlamı olarak arama motoru optimizasyonu anlamına gelen bu kelime daha basit bir haliyle sitenizin arama motorları üzerindeki yerini ifade etmektedir. Bu işlemler göründüğü kadar kolay olmadığından yalnızca gerekli ölçütleri sağlayan yani SEO uyumlu web tasarımı bulunduran siteler az önce bahsettiğimiz gibi aramada birinci sayfada yer almaktadır. Bu şekilde bir web sitesine sahip olan firmalar belirli anahtar kelimelerde ilk sıralarda yer aldığından müşteri kitlesi daha geniş olmaktadır. Bu da doğrudan şirketlerin kazançlarını artırdığından, bir web sitesi kurmak istediğinizde bunun kesinlikle SEO dostu bir tasarıma sahip olması gerekir.

Google tüm siteleri adeta ziyaretçi gözüyle değerlendirdiğinden sitenizin tamamen kullanıcı dostu bir tasarıma sahip olması gerekir. Ziyaretçilerin sitenizde durma süresi, alışveriş yapma potansiyeli birçok faktör sitenizin sahip olduğu sade ve anlaşılır bir tasarımdan geçmektedir. Günümüzde teknolojinin oldukça ilerlemesinden dolayı web siteleri türlü altyapılar kullanılarak yapılmaktadır. Sitenizin sahip olduğu renkli ve etkileyici tasarımlarının aksine kullanıcıların sitenizi bulabilmesi için arama motoru dostu olması çok önemlidir. Siteleriniz ister bireysel ister kurumsal amaçlarla kullanılsın, SEO uyumlu olmayan tasarımlar sitenizin aramalarda gerilere düşmesine sebep olacaktır. Bu yüzden web tasarımı için anlaşacağınız firmalara yapılacak olan tasarımın SEO açısından güçlü özelliklere sahip olması gerektiğiniz önemle vurgulamalısınız.

Sitenizin SEO uyumlu web tasarımı haricinde bazı özelliklere de sahip olması gerekir. Bunlardan en önemli olanı alan adı (domain) tercihidir. Bireysel olarak kullanılan web sitelerinde verilen hizmetin kelimesinin yer alması o siteye avantaj sağlayacaktır. Kurumsal olarak hizmet veren firmalar için bu özellik geçerli olmayabilir. Bunun yanında kullanıcıların amaç ve deneyimlerine uygun olarak tasarlanan web sitesi sayesinde diğer rakiplerinizden bir adım önde olabilirsiniz. Birçok arama motoru için geçerli olan ve SEO uyumlu olarak adlandırılan web tasarımlarının sahip olması gereken özelliklerine yazımızın devamında ulaşabilirsiniz.

SEO Uyumlu Web Tasarımı Nasıl Olmalıdır?

Halihazırda sahip olduğunuz web sitesinin tasarımını değiştirmek istediğinizde ya da sıfırdan bir web sitesi kurulumunda hem size hem de web tasarımınızı yaptıracağınız firmaya düşen bazı görevler bulunmaktadır. Öncelikle firma tarafından yapılması gereken ve arama motorlarında sizi ön sıralara taşıyacak özellikleri şu şekilde sıralayabiliriz.

  • Tasarlanacak web sitenizin Responsive uyumlu yani mobil cihazlarda çalışabilir durumda olması gerekir. Tüm müşteri kitlelerinize doğrudan ulaşabilmeniz için gerekli olan en önemli şart budur. Bu şekilde web siteniz her türlü cihaz ve ekranda sorunsuz olarak çalışabilmektedir.
  • Arama motorlarının site içerisinde en önem verdiği noktalardan birisi H1,H2 ve H3 gibi manşet taglarının yer almasıdır. Sitenizin SEO uyumlu web tasarımı özelliklerine sahip olması için firma tarafından buna özellikle dikkat edilmesi gerekir.
  • Web siteniz içerisinde bir bloğun yer alması arama motorlarında üst sıralara çıkmanızı kolaylaştıracaktır. Blog kısmının kurulma görevi web tasarım firmasına ait olsa da içerisinde yer alacak olan anahtar kelimeli makale bulma görevi de size düşmektedir. Bu yazıları kendiniz yazabileceğiniz gibi makale yazarlarından da satın alabilirsiniz.
  • Web sitenizin barınacağı hosting gibi servis sağlayıcılarının en üst kalitede olması gerekmektedir. Bu sayede sitenizin kesinti yaşaması ve yavaş açılması gibi sorunların önüne geçebilirsiniz. Web tasarım firması ile olan anlaşmanıza bağlı olarak bu servisleri onlar sağlayabilir, ya da kendiniz araştırarak bulabilirsiniz.
Seo Uyumlu Web Tasarımı
SEO uyumlu web tasarımı

Bu gibi özellikler siteniz için SEO taktikleri değil, web tasarım aşamasında sizi ön sıralara taşıması için sitenizde yer alması gereken bazı özelliklerdir. Google tarafından belirlenen özelliklerden ne kadarını taşıdığına göre sizi belirli bir sıralamaya sokar ve bazı SEO teknikleriyle sitenizi üst sıralara çıkarmak da size düşen görevlerdir. Bu bilgiler sayesinde yalnızca etrafta gördüğünüz tasarımları istemekle kalmayacak sitenizin geleceği ve SEO uyumlu web tasarımı için sahip olması gereken özelliklerin bilincine varabileceksiniz. Başvurduğunuz web tasarım firmasının daha önce yapmış olduğu tasarım referansları ile sitelerin SEO durumunu kontrol edebilirsiniz. Bu sayede firmaların tasarım aşamasında ne kadar tecrübeli ve alanında uzman olduğu sonucuna varabilirsiniz.

İlginizi Çekebilir
WordPress İçin SEO Uyumlu İçerik Oluşturma

İçindekiler Arama motoru optimizasyonu (SEO), web sitenize yönelik organik trafik için hayati önem taşıyan bir dizi teknik ve en iyi uygulamaları kapsar. WordPress, SEO dostu bir platform olarak tanınırken, içerik üreticilerinin doğru stratejileri izlemesi gerekir. Anahtar Kelime Öncelikle, bir anahtar kelime araştırması yapmalısınız. Bu, hedef kitlenizin arama yaptığı anahtar kelimeleri belirlemenizi sağlar. Google Anahtar Kelime […]

WordPress İçin SEO Uyumlu İçerik Oluşturma Devamını Oku
WordPress 503 Service Unavailable Hatası Nasıl Çözülür?

WordPress 503 Service Unavailable hatası, bir web sunucusunun bir isteği işleme kapasitesine sahip olmadığını gösterir. Bu hatayı gördüğünüzde, web sunucusu şu anda meşgul olduğundan veya bakım için kullanılamıyor olduğundan dolayı isteğinizi işleyemeyecektir.

WordPress 503 Service Unavailable Hatası Nasıl Çözülür? Devamını Oku
WordPress Google Analytics Kodu Ekleme

WordPress Google Analytics, Google tarafından sağlanan ücretsiz bir web istatistik hizmetidir. Bu hizmet, bir web sitesinin ziyaretçi sayısı, ziyaretçi kaynakları, sayfaların ziyaret edilme oranları gibi bilgileri toplar ve raporlar halinde sunar.

WordPress Google Analytics Kodu Ekleme Devamını Oku
Aklınızda bir proje varsa...
Bizimle iletişime geçin.
TEKLİF AL
Bizi Arayın