Work4

Web Tasarımı Nedir?

Bir kişi veya kurumun dijital ortamda görünen yüzü olarak tanımlayabileceğimiz web tasarımı nedir, web sitesinin Google gibi arama motorlarındaki erişimini sağlamak, grafik ve metinlerle zenginleştirilen çalışmalardır. Bu çalışmalar; estetik kaygı içeren tasarım fikirlerinin, ortak bir amaç için belirli ilkeler uyarınca yönlendirilen, düzenlenen ve tasarımdan yazılıma dönmesi sağlanan işlemler bütünüdür. Bütün bu işlemlerin tamamlanması ardından aktif bir web sitesi meydana gelir. Aktif web sitesinin meydana gelmesi ile kullanıcılar, arama motorları aracılığıyla internet üzerinden siteyi görüntüleyebilirler. Bu web tasarımı nedir? Sorusunun kısaca yanıtıdır. Detayları, öğrenmek isteyen okuyucularımızın için yazımızın ilerleyen kısmında bulunmaktadır.

Web Tasarımı

Web tarayıcıları tarafından görüntülenebilmesi amacı ile özel olarak tasarlanan ve webmasterlar tarafından HTML dilinde yapılan çalışmalara web tasarımı adı verilir. Yapılan bu tasarımlar aslında kişi veya kurumların internet ortamında resmi olarak tanınmasını sağlamak amacıyla yapılmaktadır. Web tasarımın kaliteli yapılması, web sitesinin hedeflediği müşteri kitlesini çekebilmesi açısından son derece önemlidir. Bu açıdan kullanıcı dostu özelliğinde olması gerekmektedir.

Web Tasarımı

Web Tasarımda Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?

Web tasarımının olmazsa olmazı hedeftir. Sitenin hedefleri doğrultusunda tasarlanmış olması son derece önemlidir. Belirli bir amaç ile kurulmuş olan web sitesine uyumlu olarak yapılan tasarım; müşterilerin en iyi ve hızlı bir biçimde yönlendirmeli, kullanıcı dostu olmalı ve arama motorlarına uyumlu kodlanmalıdır.
Web sitesinin tasarımı; görselliği ortaya çıkaran, sitenin daha fazla ziyaret çekmesini sağlayan, siteye gelen ziyaretçilerin uzun süre içerde zaman geçirmesini sağlayan ve arama motorlarında yapılan aramalarda ilk sıralarda çıkmasını sağlar. Yapılan çalışmalar; müşteri odaklı, dinamik ve işlevsel görsellere sahip, SEO uyumlu, yönetilmesi kolay, kurumsal kimliği en doğru şekilde yansıtan ve sitenin ziyaretçiler açısından güvenilir olmasını sağlayacak formatta olması gerekmektedir. Ürünlerin ve hizmetlerin tanıtılması açısından bu özellikler son derece önemlidir.

Web Tasarımın Unsurları

Web tasarımları, yapılan web sitelerinin kalitesini belirleyen unsurlara sahiptir. Web sitesine girdiğinizde gözünüze ilk çarpan elbette, görsellik olacaktır. Bunun yanı sıra içerik, güvenlik ve özgünlük gibi unsurlar da web sitesinin kalitesi açısından son derece önemlidir. Web tasarım; aynı zamanda web sitesinin oluşum sürecidir. Bu süreç içerisinde projelendirme, HTML kodlama, grafik tasarımı, CSS kodlama, CMS entegrasyonu gibi işlemler de yapılmaktadır. Gelelim şimdi web tasarımın unsurları nelerdir?

  1. İçerik: Bir web sitesinin en temel unsuru içeriktir. İçerikler genellikle görseller ve metinlerden meydana gelir. Site içerisinde bulunan ürün ve hizmetler hakkında bilgi veren, merak uyandıran ve SEO uyumu ile siteyi aramalarda üste taşıyan nitelikte içerikler, web sitesinin kalitesini arttırması açısından son derece önemlidir.
  • Düzen: Web sitesi içerisinde aranan bilginin hızlıca bulunabilmesi ancak düzen ile mümkündür. Ziyaretçilerin site içerisinde uzun süre kalmasını sağlayan özellik de yine düzendir. Bu açıdan düzen; grafik ve metinlerin gözü yormadan en uygun biçimde tasarlanmasıdır.
  • Fontlar: Fontlar yani yazı tipleri, tasarımın kalitesi açısından son derece önemlidir. Bazı yazı tipleri insana güven vererek okumaya yönlendirirken; bazıları ise oluşturduğu kötü görüntü yüzünden insanları siteden ayrılmaya kadar sürükleyebilmektedir. Bu açıdan düşünüldüğünde fontların, web sitesine en uygun biçimde seçilmesi gerekir. Böylece sitenin kalitesini artırılmış olur.
  • Grafikler: Grafikler, logolar ve site içerisinde seçilen fotoğraf veya simgeler; sitenin açılma hızını olumsuz etkileyebilecek faktörlerdir. Bu açıdan seçilen grafiklerin sitenin açılma hızını olumsuz etkilemeyecek şekilde olması önemli bir unsurdur.
  • Renk: Renklerin marka imajı ve kurumsal kimlik açısından son derece önemli bir yönü bulunmaktadır. Bu her ne kadar bağımsızmış gibi görünse de birçok kullanıcı, siteleri renklerinden dolayı daha kaliteli bulunmaktadır.

Profesyonel Web Tasarımı

Profesyonel web tasarımı, daha çok işletmeler tarafından tercih edilmektedir. Son derece kaliteli çalışmalar yapılarak ortaya çıkan bu tasarımlar sayesinde birçok kişi ve kurum dijital platformda hak ettiği yere kavuşmaktadır. Webmasterlar tarafından yapılan bu çalışmalar ile web siteleri, çevrimiçi olarak güvenilir ve eşsiz gösterilir. Günümüzde web sitelerinin önemini düşündüğümüzde özgün içerikler, başarılı ve müşteri hedefine uygun yapılan tasarımlar sitenin kalitesini oldukça yükseltmektedir. Bu çalışmalar sayesinde hedef müşteri kitlesi her geçen gün artacaktır. Çevrimiçi olarak 7 gün 24 saat çalışan bir web sitesi demek, her dakikada kazanılabilecek yeni bir müşteri demektir. Bu şekilde düşündüğümüzde profesyonel bir web tasarım ile satışlardan elde edilen gelirinin artması oldukça kolaydır.

İlginizi Çekebilir
En İyi 5 WordPress Popup Eklentisi

Web siteleri SEO çalışmaları ile üst sıralarda listelenmeye çok önem verir. Ancak ziyaretçileri siteye çekmek kadar siteye gelen ziyaretçilerin…

En İyi 5 WordPress Popup Eklentisi Devamını Oku
Firma Web Tasarımı

Firmamız bu açıdan, firma web tasarımı konusunda uzman ekibiyle firmalara profesyonel bir şekilde hizmet vermektedir.

Firma Web Tasarımı Devamını Oku
Kurumsal Web Tasarımının Faydaları Nelerdir?

Kurumsal web tasarımının faydaları nelerdir? konusunda tüm merak ettiklerinizi bu yazımız içerisinde bulabilirsiniz.

Kurumsal Web Tasarımının Faydaları Nelerdir? Devamını Oku
Aklınızda bir proje varsa...
Bizimle iletişime geçin.
TEKLİF AL
Bizi Arayın