Baglantiniz Gizli Degil Hatasi

Google Chrome’da Bağlantınız Gizli Değil Hatası Nasıl Çözülür

İçindekiler

Masaüstü, diz üstü ve tüm akıllı cihazlarda Google Chrome tarayıcında “ bağlantınız gizli değil” hatası alınabilir. Google Chrome en çok kullanılan internet tarayıcılarının başında geliyor. Oldukça zengin bir uzantı marketine sahiptir. Kişiselleştirilebilir ve özelleştirilebilir uygulamaları ile kullanıcılarının beğenisini kazanmıştır. Dünya üzerindeki internet kullanıcılarının yüzde 64 gibi önemli bir kısmı bu ve bu gibi nedenlerden dolayı Google tarayıcısını tercih etmektedir. Kullanıcılar bağlantınız gizli değil hatası nasıl düzeltilir arayışlarında hatanın nedenine göre çözüm yolları kullanmalıdır.

Bağlantınız Gizli Değil Hatasının Çeşitleri

Bu hata Google tarayıcısına özeldir. Birkaç farklı çeşitte karşınıza çıkabilir. Ancak hatanın nedenleri ve çözümleri konusunda farklılıklar bulunmaz. Bu hata çeşitlerini şu şekilde sıralayabiliriz:

 • Bağlantınız Gizli Değil Görünümden karşınıza çıkan hata mesajında görsel bir ekran ile karşılaşırsınız.
 • NET: ERR_CERT_COMMON_NAME_INVALID şeklindeki hata görünümünde ise hatanın kaynağı ile ilgili bilgi bulunmaktadır.

Bağlantınız Gizli Değil Hatasının Nedenleri

İnternet kullanıcıları gezinti yaparken karşınıza çıkan bağlantınız gizli değil chrome hatası ile karşılaşılabilir. Bu durumun ana nedeni tarayıcının kullanıcılarına en güvenli bağlantıları sunmak hedefidir. Çünkü internet kullanıcılarının hız kadar güvenli kullanımlar elde etmesi sorunsuz internet kullanımları anlamına gelecektir. Bu hata ile karşılaşan kullanıcılar farklı nedenlerden dolayı bu hatayı alıyor olabilir. Bu hatalar siteden yada sizin bilgisayarınızdan kaynaklanıyor olabilir. Bu nedenleri şu şekilde başlıklar olarak sıralayabiliriz:

 • Bilgisayar saatinde ve tarihinde yanlışlık olması
 • SSL sertifikasının süresinin dolması
 • SSL sertifikasının yanlış yapılandırılması
 • SSL sertifikasının güvenilir olmayan kurumların sağlaması
 • Site üzerinden Phising yapılması
 • DNS ve Tarayıcı önbelleğinden kaynaklanan sorunlar nedeni ile bu hatayı almak mümkün olabilir. Hatanın çözümlerinde sebepler baz alınır. Kolaylıkla çözüm elde edilir.
Bağlantınız Gizli Değil Hatası

Bağlantınız Gizli Değil Hatasının Çözümleri

Genel anlamda kötü bir anlamı olmayan bu hata güvenlik tedbirleri kapsamında karşınıza çıkar. Bu şekilde güvenilir olmayan bir web sitesini ziyaret etmenizin önüne geçiliyor. Belirlenen nedenlere göre bağlantınız gizli değil hatası çözümü sağlanabilir.

Bilgisayarın Saatini Ve Tarihini

Bilgisayarın Saatini ve Tarihinin Kontrol Edilmesi

Bilgisayarınızın saat ve tarihinin güncel olması çok önemlidir. Tarih ya da saatlerde yaşanan yanlışlıklar bu hatanın ortaya çıkmasındaki en muhtemel nedendir. Hatanın çözümü için ilk olarak bilgisayarın saat ve tarihinin doğru olup olmadığı kontrol edilir. Yanlışlık var ise güncelleme yapılarak hata düzeltilebilir.

SSL Kaynaklı Hatalar

SSL sitelerde verileri güvenli tutmak için geliştirilmiş bir sistemdir. SSL bir şifreleme tekniğidir. Bu şekilde saldırganların kullanıcıların kişisel bilgilerine erişimini engeller. Google Chrome bu nedenle SSL sertifikasına büyük önem verir. Kullanıcılarını yönlendirdiği sayfalardaki SSL sertifikalarının güvenlik standartlarına uyup uymadığını kontrol etmek için testler yapar.

Eğer web sitesi geçerli bir sertifika kullanmıyor ise Chrome anında bu siteye girmenize engel olur. Boş bir sayfaya yönlendirmek yerine kullanıcılar bu bağlantınız gizli değil google chrome hata mesajı ile karşılaşır. SSL sertifikası ile ilgili birden fazla neden olabilir. Bunların çözümü için şu adımlar kullanılabilir:

 • Süresi dolmuş bir SSL sertifikası için aboneliğin yenilenmesi gereklidir.
 • SSL sertifikası yanlış yapılandırılmış ise site sahibe bilgi verilmelidir.
 • Güvenilir olmayan kurumlardan SSL sertifikası alınmış ise SSL sertifikası değiştirilmelidir.

Site üzerinden Phising yapılması illegal kişilerin bilgilerinin alınmasıdır. Bu durumda kullanıcılar chrome güvenlik önlemlerine güvenerek siteye hiç girmemesi daha güvenli bir kullanım olacaktır.

Bağlantınız Gizli Değil Hatasında Kullanıcı Çözümleri

İnternet kullanıcısı olarak windows 10 chrome bağlantınız gizli değil hatası alıyor iseniz kullanabileceğiniz birkaç basit yöntem ile bu hatayı düzenlemek mümkün olabilir. Hata mesajı ile ilk karşılaştığınızda sayfayı yenilemek işe yarayabilir. Özellikle SSL sertifikasının yeniden çıkarılma aşamasında bir site ise birkaç yenileme yaparak siteye ulaşım sağlanabilir. Bir diğer adım ise ortak wifi kullanımıdır. Ortak wifi kullanımlarında bu tür hatalar ile çok sık karşılaşırsınız. Bunlar yanında internet kullanıcısı olarak şu adımları da takip edebilirsiniz:

 • Tarayıcı geçmişini, ön belleğini ve çerezlerini temizleyerek tekrar siteye girmeyi deneyebilirsiniz.
 • Ön belleği silmek istemeyen kullanıcılar Chrome üzerinden gizli mod üzerinden istediği sayfaya ulaşabilir.
 • İnternet güvenlik programları ve anti virüs yazılımlarının kontrol edilebilir.
 • Bağlantının tehlikeli olmasında eğer siteye kesin güveniyor iseniz elle bağlantıya devam edilebilir.

403 hatası alıyorsanız 403 Forbidden Hatası Nedir? 403 Hatası Nasıl Çözülür? isimli yazımıza göz atabilirsiniz.

İlginizi Çekebilir
WordPress İçin SEO Uyumlu İçerik Oluşturma

İçindekiler Arama motoru optimizasyonu (SEO), web sitenize yönelik organik trafik için hayati önem taşıyan bir dizi teknik ve en iyi uygulamaları kapsar. WordPress, SEO dostu bir platform olarak tanınırken, içerik üreticilerinin doğru stratejileri izlemesi gerekir. Anahtar Kelime Öncelikle, bir anahtar kelime araştırması yapmalısınız. Bu, hedef kitlenizin arama yaptığı anahtar kelimeleri belirlemenizi sağlar. Google Anahtar Kelime […]

WordPress İçin SEO Uyumlu İçerik Oluşturma Devamını Oku
WordPress 503 Service Unavailable Hatası Nasıl Çözülür?

WordPress 503 Service Unavailable hatası, bir web sunucusunun bir isteği işleme kapasitesine sahip olmadığını gösterir. Bu hatayı gördüğünüzde, web sunucusu şu anda meşgul olduğundan veya bakım için kullanılamıyor olduğundan dolayı isteğinizi işleyemeyecektir.

WordPress 503 Service Unavailable Hatası Nasıl Çözülür? Devamını Oku
WordPress Google Analytics Kodu Ekleme

WordPress Google Analytics, Google tarafından sağlanan ücretsiz bir web istatistik hizmetidir. Bu hizmet, bir web sitesinin ziyaretçi sayısı, ziyaretçi kaynakları, sayfaların ziyaret edilme oranları gibi bilgileri toplar ve raporlar halinde sunar.

WordPress Google Analytics Kodu Ekleme Devamını Oku
Aklınızda bir proje varsa...
Bizimle iletişime geçin.
TEKLİF AL
Bizi Arayın