Wordpress Veritabani Baglantisi Kurulurken Bir Hata Olustu

WordPress Veritabanı Bağlantısı Kurulurken Hata Oluştu Hatası

İçindekiler

WordPress kullanıcılarının wordpress veritabanı bağlantısı kurulurken hata oluştu, sorunları ile çok fazla karşılaşıyor. Bu hata pek çok nedenden dolayı oluşabilir. Genel olarak bu hatanın nedeni wordpress site dosyalarının veri tabanı ile bağlantı kuramamasıdır. Bu kapsamda farklı nedenler oluşabilir.

WordPress “Veritabanı Bağlantısı Kurulurken Hata Oluştu” Nedenleri

WordPress MySQL ve PHP dillerini kullanarak yazılmıştır. Sayfaya ziyaretler geldiğinde on an sayfa oluşumu sağlanır. PHP kodu MySQL veri tabanı üzerinden bilgileri alır. Bir sorguda yazarın adı alınırken başka birinde yayın tarihi alınabilir. İşlemler belirtilen düzende devam etmediğinde hata mesajı ortaya çıkıyor. Oluşan bu hata sitenizi erişilmez hale getirir. Aynı zamanda trafik kaybetmesine de neden olabilir. Kötü bir itibarda bu hatanın neden olduğu olumsuzluklar arasında sayılabilir. Hataya sebep olan durumlar şu şekilde sıralanabilir:

  • Yanlış veri tabanı bilgilerinden kaynaklanabilir. Yani veri tabanı kullanıcı adı ve parolanızdaki değişiklik yapıldığında önceki dosyalarda depolanan giriş bilgileri yanlış olacaktır.
  • Bozuk veri tabanı neden olabilir. Bu alanda uyumsuz bir tema, bozuk eklentiler ya da bir hack denemesi hata mesajının ortaya çıkmasına neden olabilir.
  • Trafiğin aniden artmasına bağlı olarak veri tabanının bu artışa cevap verememesi de hata nedenleri arasında sayılabilir.
  • Veri tabanında sunucu aksaması bazı nedenlerle ortaya çıkabilir. Ve veritabanı bağlantısı kurulurken hata oluştu wordpress sorunlarını ortaya çıkarabilir.
Wordpress Veritabanı Bağlantısı

WordPress Veritabanı Bağlantısı Kurulurken Hata Oluştu Çözümü

Bu hata çok sık karşılaşılan bir hata olmakta, çözümler için belirli yöntemler kullanılabilmektedir. Her zaman için çözüm önerileri öncesinde verilerin yedeğini almak gereklidir. Hata çözümünde farklı yöntemler kullanılabilir.

WP-Admin Giriş Bilgileri

Giriş bilgilerinin yanlış olması bu hatanın ortaya çıkmasında en yaygın nedendir. Özellikle web sitesi sahibi farklı bir hosting sağlayıcısına geçmiş ise bu sorun oluşabilir. Sitenin ön ve arka yüzü aynı hatayı veriyor ise bu yöntem çözüm getirebilir. FTP istemcisi kullanarak wp- config dosyasına erişilir. Bu dosyanın düzenlenmesinde kullanıcı adı ve şifre gibi bilgiler My SQL veri tabanındaki bilgiler ile aynı olacak şekilde düzenlenmelidir.

WordPress Veri Tabanının Onarımı

Yönetici panelinde bir ya da daha fazla veri tabanı kullanılamıyor şeklinde bir hata mesajı var ise wordpress veritabanı bağlantısı kurulurken hata oluştu çözümü kapsamında veri tabanı onarımı gereklidir. Sitenin ön yüzünde veri bağlantısı olsa da arka yüzünde hata görülür. Bu hatayı düzeltmek için wp-config.php dosyasına “define(‘WP_ALLOW_REPAIR’, true);” satırı eklenebilir.

WordPress Bozuk Dosyalar

Bozuk bir eklenti ya da tema yüzünden oluşan bu hata yeni bir temanın etkinleştirilmesi sonucu bu hata oluşabilir. Temalar kısmında farklı bir tema etkinleştirerek sorun çözülebilir. Bu şekilde çözülmüyor ise tema devre dışı bırakılabilir.

WordPress MySQL Sunucusu

Sunuculardaki yüksek trafik kaynaklı bu durumlarda host sunucusu ona erişmeye çalışan kullanıcı sayılarını kaldıramıyordur. Bu durumu düzeltmek için web hosting sağlayıcısı ile iletişime geçilmelidir. MySQL sunucusunu kontrol eden hosting sağlayıcı, gerekli desteği sağlayacaktır.

WordPress Yeni Veritabanı

Tüm yöntemler denendiği halde sorununuz hala devam ediyor ise veri tabanı tamamen bozulmuş olabilir. Bu nedenle yeni bir MySQL veritabanı ve kullanıcı adı oluşturulması gerekli olacaktır.

Hata Çözümünde Uygulanabilecek Diğer Yöntemler

Kullanıcılar wordpress veritabanı bağlantısı kurulurken hata oluştu ne demek araştırmalarına girdiğinde farklı sorunlardan kaynaklanabilen bu sorun için farklı çözüm önerileri kullanabilir. Bu yöntemler işe yaramıyor ise:

  • WordPress güncellenebilir.
  • Web Hosting şirketinden yardım talep edilebilir.
  • Web sunucusu yeniden başlatılabilir
  • En güncel yedek geri yüklenerek sorunun çözümünde farklı ve pratik yöntemler de kullanılabilir.
İlginizi Çekebilir
WordPress İçin SEO Uyumlu İçerik Oluşturma

İçindekiler Arama motoru optimizasyonu (SEO), web sitenize yönelik organik trafik için hayati önem taşıyan bir dizi teknik ve en iyi uygulamaları kapsar. WordPress, SEO dostu bir platform olarak tanınırken, içerik üreticilerinin doğru stratejileri izlemesi gerekir. Anahtar Kelime Öncelikle, bir anahtar kelime araştırması yapmalısınız. Bu, hedef kitlenizin arama yaptığı anahtar kelimeleri belirlemenizi sağlar. Google Anahtar Kelime […]

WordPress İçin SEO Uyumlu İçerik Oluşturma Devamını Oku
WordPress 503 Service Unavailable Hatası Nasıl Çözülür?

WordPress 503 Service Unavailable hatası, bir web sunucusunun bir isteği işleme kapasitesine sahip olmadığını gösterir. Bu hatayı gördüğünüzde, web sunucusu şu anda meşgul olduğundan veya bakım için kullanılamıyor olduğundan dolayı isteğinizi işleyemeyecektir.

WordPress 503 Service Unavailable Hatası Nasıl Çözülür? Devamını Oku
WordPress Google Analytics Kodu Ekleme

WordPress Google Analytics, Google tarafından sağlanan ücretsiz bir web istatistik hizmetidir. Bu hizmet, bir web sitesinin ziyaretçi sayısı, ziyaretçi kaynakları, sayfaların ziyaret edilme oranları gibi bilgileri toplar ve raporlar halinde sunar.

WordPress Google Analytics Kodu Ekleme Devamını Oku
Aklınızda bir proje varsa...
Bizimle iletişime geçin.
TEKLİF AL
Bizi Arayın