Wordpress Veritabani Baglantisi Kurulurken Bir Hata Olustu

WordPress Veritabanı Bağlantısı Kurulurken Hata Oluştu Hatası

WordPress kullanıcılarının wordpress veritabanı bağlantısı kurulurken hata oluştu, sorunları ile çok fazla karşılaşıyor. Bu hata pek çok nedenden dolayı oluşabilir. Genel olarak bu hatanın nedeni wordpress site dosyalarının veri tabanı ile bağlantı kuramamasıdır. Bu kapsamda farklı nedenler oluşabilir.

WordPress “Veritabanı Bağlantısı Kurulurken Hata Oluştu” Nedenleri

WordPress MySQL ve PHP dillerini kullanarak yazılmıştır. Sayfaya ziyaretler geldiğinde on an sayfa oluşumu sağlanır. PHP kodu MySQL veri tabanı üzerinden bilgileri alır. Bir sorguda yazarın adı alınırken başka birinde yayın tarihi alınabilir. İşlemler belirtilen düzende devam etmediğinde hata mesajı ortaya çıkıyor. Oluşan bu hata sitenizi erişilmez hale getirir. Aynı zamanda trafik kaybetmesine de neden olabilir. Kötü bir itibarda bu hatanın neden olduğu olumsuzluklar arasında sayılabilir. Hataya sebep olan durumlar şu şekilde sıralanabilir:

  • Yanlış veri tabanı bilgilerinden kaynaklanabilir. Yani veri tabanı kullanıcı adı ve parolanızdaki değişiklik yapıldığında önceki dosyalarda depolanan giriş bilgileri yanlış olacaktır.
  • Bozuk veri tabanı neden olabilir. Bu alanda uyumsuz bir tema, bozuk eklentiler ya da bir hack denemesi hata mesajının ortaya çıkmasına neden olabilir.
  • Trafiğin aniden artmasına bağlı olarak veri tabanının bu artışa cevap verememesi de hata nedenleri arasında sayılabilir.
  • Veri tabanında sunucu aksaması bazı nedenlerle ortaya çıkabilir. Ve veritabanı bağlantısı kurulurken hata oluştu wordpress sorunlarını ortaya çıkarabilir.
Wordpress Veritabanı Bağlantısı

WordPress Veritabanı Bağlantısı Kurulurken Hata Oluştu Çözümü

Bu hata çok sık karşılaşılan bir hata olmakta, çözümler için belirli yöntemler kullanılabilmektedir. Her zaman için çözüm önerileri öncesinde verilerin yedeğini almak gereklidir. Hata çözümünde farklı yöntemler kullanılabilir.

WP-Admin Giriş Bilgileri

Giriş bilgilerinin yanlış olması bu hatanın ortaya çıkmasında en yaygın nedendir. Özellikle web sitesi sahibi farklı bir hosting sağlayıcısına geçmiş ise bu sorun oluşabilir. Sitenin ön ve arka yüzü aynı hatayı veriyor ise bu yöntem çözüm getirebilir. FTP istemcisi kullanarak wp- config dosyasına erişilir. Bu dosyanın düzenlenmesinde kullanıcı adı ve şifre gibi bilgiler My SQL veri tabanındaki bilgiler ile aynı olacak şekilde düzenlenmelidir.

WordPress Veri Tabanının Onarımı

Yönetici panelinde bir ya da daha fazla veri tabanı kullanılamıyor şeklinde bir hata mesajı var ise wordpress veritabanı bağlantısı kurulurken hata oluştu çözümü kapsamında veri tabanı onarımı gereklidir. Sitenin ön yüzünde veri bağlantısı olsa da arka yüzünde hata görülür. Bu hatayı düzeltmek için wp-config.php dosyasına “define(‘WP_ALLOW_REPAIR’, true);” satırı eklenebilir.

WordPress Bozuk Dosyalar

Bozuk bir eklenti ya da tema yüzünden oluşan bu hata yeni bir temanın etkinleştirilmesi sonucu bu hata oluşabilir. Temalar kısmında farklı bir tema etkinleştirerek sorun çözülebilir. Bu şekilde çözülmüyor ise tema devre dışı bırakılabilir.

WordPress MySQL Sunucusu

Sunuculardaki yüksek trafik kaynaklı bu durumlarda host sunucusu ona erişmeye çalışan kullanıcı sayılarını kaldıramıyordur. Bu durumu düzeltmek için web hosting sağlayıcısı ile iletişime geçilmelidir. MySQL sunucusunu kontrol eden hosting sağlayıcı, gerekli desteği sağlayacaktır.

WordPress Yeni Veritabanı

Tüm yöntemler denendiği halde sorununuz hala devam ediyor ise veri tabanı tamamen bozulmuş olabilir. Bu nedenle yeni bir MySQL veritabanı ve kullanıcı adı oluşturulması gerekli olacaktır.

Hata Çözümünde Uygulanabilecek Diğer Yöntemler

Kullanıcılar wordpress veritabanı bağlantısı kurulurken hata oluştu ne demek araştırmalarına girdiğinde farklı sorunlardan kaynaklanabilen bu sorun için farklı çözüm önerileri kullanabilir. Bu yöntemler işe yaramıyor ise:

  • WordPress güncellenebilir.
  • Web Hosting şirketinden yardım talep edilebilir.
  • Web sunucusu yeniden başlatılabilir
  • En güncel yedek geri yüklenerek sorunun çözümünde farklı ve pratik yöntemler de kullanılabilir.
İlginizi Çekebilir
En İyi 5 WordPress Popup Eklentisi

Web siteleri SEO çalışmaları ile üst sıralarda listelenmeye çok önem verir. Ancak ziyaretçileri siteye çekmek kadar siteye gelen ziyaretçilerin…

En İyi 5 WordPress Popup Eklentisi Devamını Oku
Firma Web Tasarımı

Firmamız bu açıdan, firma web tasarımı konusunda uzman ekibiyle firmalara profesyonel bir şekilde hizmet vermektedir.

Firma Web Tasarımı Devamını Oku
Kurumsal Web Tasarımının Faydaları Nelerdir?

Kurumsal web tasarımının faydaları nelerdir? konusunda tüm merak ettiklerinizi bu yazımız içerisinde bulabilirsiniz.

Kurumsal Web Tasarımının Faydaları Nelerdir? Devamını Oku
Aklınızda bir proje varsa...
Bizimle iletişime geçin.
TEKLİF AL
Bizi Arayın